top of page

Kim jest Optometrysta?

Jeszcze kilka lat temu słowo bardzo mało znane, jednak z czasem coraz popularniejsze, aczkolwiek jeszcze nie dla wszystkich. W dużych miastach badanie wzroku u optometrysty jest na porządku dziennym. Jak wygląda sytuacja w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach? Tutaj jest to na razie troszeczkę inaczej.


Regulowanie okularów podczas badania wzroku.

Kiedy prawie 8 lat temu otwierałam swój własny gabinet w Tomaszowie byłam... przerażona. Oczywiście, nie Pacjentami ( wiadomo 😉 ) bałam się wejść ze swoim „dziwnym” zawodem do małej miejscowości, w której od lat okulary dobierali tylko i wyłącznie okuliści. Zastanawiałam się jak mnie przyjmą, czy ludzie przyzwyczajeni do swoich lekarzy będą chcieli powierzyć oczy „w moje ręce”. Moje obawy były słuszne… początki faktycznie były ciężkie, jednak nie poddałam się! Sumiennie i z dużym zaangażowaniem wykonywałam swoją pracę pokazując ludziom, że badanie wzroku nie polega tylko na przeczytaniu wyświetlanych literek. Z czasem tomaszowscy okuliści zaczęli przekonywać się, że faktycznie badanie pod okulary można zostawić optometryście, a sami mogli się skupić na prowadzeniu i leczeniu chorób oczu, czy urazach oka.


Osobiście bardzo sobie cenię współpracę okulista – optometrysta. Nie uważam, że jesteśmy dla siebie konkurencją. W przypadku, kiedy widzę podczas badania zaczątki zaćmy, czy wysokie ciśnienie w oku lub inne nieprawidłowości wysyłam bez wahania do okulisty i odwrotnie. Często przyjmuję pacjentów ze skomplikowanymi wadami wzroku, których przysłali do mnie okuliści.


Spis treści:


Co to jest optometria?


Z definicji optometria (z języka greckieg optos = widziany, metreo = mierzenie) to dziedzina wiedzy stosowanej, której głównym przedmiotem zainteresowania jest proces widzenia, a szczególnie wszystko to, co służy ochronie, usprawnieniu, zachowaniu i rozwojowi tego procesu.

Wiele osób uważa, że jest to dość młody zawód, natomiast tak naprawdę optometria nie ma określonego początku swojego powstania, gdyż na przestrzeni lat była mocno związana z optyką. Pierwszy raz słowa „optometria” użyto w 1865 roku, natomiast do Polski dotarła w 1983 roku, gdzie na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu utworzono Zakład Optometrii. Dlatego też błędne jest przekonanie, że zawód został wymyślony kilka lat temu.


Jak bada optometrysta?


Badanie wzroku u optometrysty znacząco się różni od badania okulistyczego do którego przyzwyczajeni są pacjenci. Pamiętajmy, że okulista podczas badania wzroku skupia się głównie na sprawdzeniu wzroku pod kątem chorób i przy okazji dobiera okulary. Natomiast optometrysta skupia się podczas badania na dokładnym określeniu wady wzroku, funkcjonowaniu mięśni w oczach, sprawdzeniu stopnia zaawansowania widzenia obuocznego, a przy okazji może wykryć choroby oczu. Na przestrzeni lat mogę powiedzieć, że wielu ludzi uświadomiło sobie, że optometrysta i okulista to dwa różne zawody, które wzajemnie się uzupełniają.Kiedy wybrać się na badanie do optometrysty?


Zasadnicze pytanie brzmi: jaki mamy problem z oczami? Czy czujemy pogorszenie widzenia, bóle głowy, zmęczenie oczu, problemy z koncentracją? Wtedy zalecałabym badanie wzroku u optometrysty. Jeśli zaś nasze oczy są czerwone, łzawią, ropieją lub mamy choroby oczu w rodzinie typu jaskra lub AMD, zalecałabym wizytę u okulisty. Jeśli na co dzień nosisz okulary, a chciałbyś spróbować soczewek wybierz się do kontaktologa – optometrysty. Natomiast jeśli po prostu dawno lub nigdy nie badałeś wzroku myślę, że na początek zalecane byłoby wybrać się do optometrysty. Pamiętaj to optometrysta powinien być pierwszym wyborem w badaniu wzroku, bo jest to zawód, który odciąża okulistów i pozwala im skupić się na leczeniu chorób oczu.


Badanie dna oka za pomocą lampy szczelinowej.

Badanie wzroku – badanie optometryczne.


Hasło badanie optometryczne stało się modne, ale niestety ma to dobre i złe strony, ponieważ wyraz ten pojawia się w miejscach, gdzie optometrysty nie ma. Jak zatem sprawdzić czy badanie wzorku było przeprowadzone faktycznie przez osobę, która jest wykfalifikowanym optometrystą? Problem ten dotyczy wielu miejsc w Polsce. Dlatego też Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki wszystkim osobą mających odpowiednie studia i kwalifikacje nadało NUMER OPTOMETRYSTY. Aby sprawdzić czy osoba, która ma wykonać badanie wzorku jest prawdziwym optometrystą warto wejść na stronę Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki. Na tej stronie można także wyszukiwać optometrystów województwami tutaj.Każdy optometrysta umieszcza również swój numer wykonywania zawodu na pieczątce, która podbija się na recepcie okularowej.

Gorąco zachęcam do weryfikacji specjalisty do którego chcecie się udać, bo jest to ważne komu powierzycie swój wzrok.

Comments