top of page
Dobór soczewek kontaktowych.

Soczewki Kontaktowe
- Tomaszów Mazowiecki

Soczewki kontaktowe to coraz popularniejsza metoda korekcji wady wzroku i z roku na rok jej zwolenników przybywa. Warto jednak pamiętać, że soczewek nie wolno dobierać na „własną rękę”, a aplikacja soczewek powinna być przeprowadzona przez kontaktologa, który ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. 

Dobór soczewek kontaktowych - Tomaszów Mazowiecki

Badanie wzroku i dobór soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe dobieram od prawie 10 lat i w tym czasie brałam udział w wielu konferencjach i warsztatach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Należę również do elitarnego Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych. Stale poszerzam swoją wiedzę i obserwuje najnowsze trendy w kontaktologii.


Różnorodność firm z jakimi pracuje pozwala mi na skorygowanie praktycznie każdej wady wzroku. Moją specjalizacją są soczewki:

  • miękkie sferyczne

  • toryczne (korygujące astygmatyzm)

  • multifokalne / progresywne.

Wiek nie jest ograniczeniem w przypadku noszenia soczewek kontaktowych -  mogą je nosić zarówno dzieci, młodzież oraz dorośli, jednak w każdym przypadku trzeba przeanalizować dokładnie stan oka, wadę refrakcji oraz oczekiwania osoby, która zamierza nosić soczewki.

Zajmuje się dwoma rodzajami badań wzroku na soczewki:

  • pierwszorazowa aplikacja soczewek kontaktowych: badanie obejmuje: sprawdzenie wady wzroku, stanu oka, dobór odpowiednich okularów i soczewek, zasady pielęgnacji soczewek, nauka zakładania i zdejmowania; w ramach wizyty Pacjent otrzymuje parę soczewek w której po 1-2tyg.przychodzi na wizytę kontrolną.

  • kontrole soczewkowe dla użytkowników soczewek: badanie obejmuje: sprawdzenie wady wzroku, stanu oka, kontynuacja obecnych soczewek lub dobór nowych, zasady pielęgnacji soczewek; parę nowych soczewek jeśli jest taka konieczność oraz wizytę kontrolną po 1-2tyg., jeśli jest taka potrzeba)

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

lub

Jak dobrać soczewki kontaktowe w Tomaszowie Mazowieckim?

Skoro wiemy już, że badanie wzroku wykonuje optometrysta i przepisuje receptę na okulary, którą realizuje optyk, to jak dobrać soczewki kontaktowe? Czy dobór soczewek kontaktowych można zrobić na podstawie okularów? Absolutnie nie! Dobór soczewek na podstawie okularów to najgorsza rzecz jaką można zrobić swoim oczom! Przecież recepta na okulary to tylko parametry wady wzroku, którą przepisał optometrysta, a badanie wzroku pod okulary różni się od badania na soczewki kontaktowe. Oczywiście wada wzroku w teorii jest ta sama, jednak w praktyce w większości przypadków wadę wzroku należy przeliczyć, tak aby ostrość widzenia po aplikacji soczewek kontaktowych była taka jak w okularach lub nawet lepsza. Oczywiście w większości przypadków nie jest to duża filozofia, ale czy to wystarczy, żeby zakończyć dobieranie soczewek kontaktowych? Nie! Soczewki kontaktowe to nie tylko przeliczenie wady wzroku na podstawie okularów! To materiał, który będziemy nosić po kilka godzin na oczach. Soczewki różnią się materiałem, przepuszczalnością tlenu, krawędziami i wieloma innymi parametrami, dlatego ważne jest aby dobrał je odpowiedni specjalista - okulista lub optometrysta. Czy zatem każdy okulista i optometrysta może zrobić dobór soczewek kontaktowych?

Nie. Zarówno nie każdy optometrysta, jak i okulista zajmuje się doborem soczewek kontaktowych. Najlepiej jeśli optometrysta posiada specjalizacje kontaktolog – wtedy wiadomo, że jest to osoba przeszkolona w doborze odpowiednich soczewek kontaktowych sferycznych, torycznych ( z astygmaztyzmem), progresywnych (multifokalnych), kolorowych czy przeciwsłonecznych. Jeśli chcesz zacząć nosić soczewki kontaktowe wybierz się do gabinetu, w którym przyjmuje optometrystakontaktolog, wtedy możesz być pewien, że Twoje oczy są bezpieczne. W Tomaszowie Mazowieckim jestem głównym specjalistom aplikującym soczewki kontaktowe.

Jakie są najlepsze soczewki kontaktowe?

Jako optometrysta podczas wizyty badania wzroku,  w którym dobieram soczewki kontaktowe często słyszę pytanie: które soczewki kontaktowe są najlepsze na rynku? Nie podam Wam konkretnej firmy soczewek kontaktowych, ponieważ dużo zależy od Waszego oka, stanu zdrowia, pracy oraz do czego je potrzebujecie….do sportu, do pracy, na wakacje. Nie ma czegoś takiego jak najlepsze soczewki kontaktowe czy dobre soczewki kontaktowe. Jako optometrystakontaktolog jestem na bieżąco z najnowszymi technologiami, jeśli chodzi o soczewki kontaktowe. Na pewno najzdrowszymi soczewkami są jednodniowe soczewki kontaktowe. Oczywiście muszą być one dobrane przez specjalistę  -  nie można dobierać ich na własną rękę, nawet jeśli chcemy założyć je tylko na kilka godzin. Tak samo sprawa wygląda jeśli chodzi o miesięczne soczewki kontaktowe. A już na pewno soczewki kontaktowe nie mogą być rozpatrywane w kategorii najtańsze soczewki kontaktowe albo tanie i dobre soczewki kontaktowe. Czy na pewno chcielibyście założyć jakąś niby soczewkę kontaktową, kupioną z niepewnego internetowego źródła na Wasze oko? Pamiętajcie nowego oka nie kupicie ani w sklepie, ani w aptece, ani w Internecie.

bottom of page