top of page

Okulary progresywne dla kogo? Fakty i mity.

Okulary progresywne niemal każdy o nich słyszał, chociaż nie każdy wie na czym polegają. Kiedy w gabinecie wspominam o okularach progresywnych, spotykam się z różnymi reakcjami od zadowolenia poprzez strach, a czasami wręcz totalną niechęć. Jak to jest, że para okularów może wzbudzać aż tyle emocji? Czy to kwestia ceny? Bo przecież okulary progresywne nie należą do najtańszych. Na te i inne pytania postaram się Wam dzisiaj odpowiedzieć.


Spis treści:


Okulary progresywne fakty i mity


Zacznijmy od tego, że okulary progresywne owiane są różnymi mitami i legendami. Naprawdę?! Niestety tak, chociaż większość, to takie opowieści „wyssane z palca”. Najczęściej słyszę, że okulary progresywne to miał sąsiad, znajomy, daleki krewny i nie mógł się przyzwyczaić i wyrzucił do kosza. Moje pytanie wtedy brzmi: no dobrze, ale co się konkretnie działo? Jaką ma wadę wzroku? Czy konsultował to ponownie ze specjalistą? Czy ustawienie oprawek i montaż szkieł było poprawnie zrobione? Zawsze, ale to zawsze na te pytania odpowiada mi głucha cisza, a potem stwierdzenie, że w sumie to nie wiedzą nic więcej na ten temat poza tym, że było źle. To zupełnie jakby zrobić sobie aparat na zęby i po godzinie wyrzucić go do kosza, bo to jednak nie to.


Co to są okulary progresywne?


Okulary progresywne to wyrób medyczny indywidualnie dobrany pod każdego człowieka, dlatego też jak słyszę, że ktoś przymierzał czyjeś okulary progresywne i źle widział, to aż ręce opadają. Po pierwsze nie można przymierzyć kogoś okularów progresywnych, ponieważ są ode indywidulanie dobrane i dopracowane do konkretnej budowy oka i twarzy. Konstrukcja szkła progresywnego jest mocno zaawansowana, ponieważ w jednym szkle mamy "ukryte" różne wartości korekcji odpowiednie do patrzenia w dal, na odległości pośrednie i do czytania wszystko w jednej parze okularów. Nawet jeśli komuś się wydaje, że wadę wzroku ma prawie taką samą jak znajomy, wyraz PRAWIE ma tu ogromne znaczenie. Po drugie nie można z góry zakładać, że nie odnajdziemy się w szkłach progresywnych, ponieważ sąsiad, znajomy bądź krewny się w nich nie odnalazł. Tak jak wspomniałam wcześniej nie wiemy jaką ktoś ma wadę wzroku, jakie zaburzenia oczne, a może jakieś choroby, które utrudniają mu adaptację.


Dlaczego szkła progresywne są takie drogie?


Kolejnym argumentem moich pacjentów na NIE jest stwierdzenie, że okulary progresywne są bardzo drogie. Tutaj słowo drogie jest pojęciem względnym, bo dla jednego drogo to 500 zł, a dla innego drogo to 10 tys. Z tym stwierdzeniem również się nie zgodzę, ponieważ ze względu rozwój najnowszych technologii okulary progresywne występują w różnych konstrukcjach i powłokach, co znacząco zmienia ich cenę. Dlatego też moje ulubione pytanie to: „Ile kosztują okulary progresywne?”. Dla mnie to brzmi tak, jakbym weszła do sklepu obuwniczego i zapytała ile kosztują buty? Na co na pewno ekspedientka zapytałaby mnie, ale które konkretnie damskie? Męskie? Letnie? Zimowe? Skórzane? Sportowe?....no ogólnie tak mniej więcej”. Dokładnie tak samo jest kiedy ktoś pyta ”Ile kosztują okulary?”. Oczywiście abstrahując teraz od tego okulary progresywne nie są wyrobem tanim, chociaż można spotkać czasem jakieś podejrzane promocje, czego osobiście radziłabym unikać chyba, że chcecie dołączyć do grona niezadowolonych posiadaczy okularów progresywnych. Jeśli chcecie być zadowoleni ze swoich okularów ważne, aby przy wyborze szkieł progresywnych nie kierować się ceną, a bardziej komfortem i myślą, że będziecie je używać przez 365 dni w roku i zapewnią Wam wyraźne widzenie na wszystkie odległości.


Kolejną obawą potencjalnych użytkowników okularów progresywnych jest samo stwierdzenie, że się nie przyzwyczają. Jest to dość duży problem, ponieważ z góry złe nastawienie nie wróży nam zadowolenia z potencjalnych okularów. Wbrew pozorom nasze oczekiwania i przekonanie do okularów progresywnych są jednym z kluczowych czynników wpływających na naszą satysfakcję.Podsumowując moje krótkie rozważania na temat okularów progresywnych pamiętajmy, aby po pierwsze badanie wykonał wykwalifikowany optometrysta bądź okulista specjalizujący się w doborze tego typu szkieł, nie pytajmy znajomych o opinie (najlepiej wszelkie informacje uzyskać w gabinecie lub w optyku), tak samo jak wszelkie wątpliwości przedyskutować należy z osobami wykwalifikowanymi w tej dziedzinie. Jeśli z jakichś powodów nie będziesz czuł się komfortowo nosząc okulary progresywne zawsze warto wrócić do optyka, specjalisty, aby zweryfikować co może być przyczyną dyskomfortów.Commentaires


bottom of page