top of page

Jak często badać wzrok?

Jak zapewne każdy wie, wzrok odbiera ponad 80% informacji, które docierają do nas z otoczenia. Ostre widzenie na wszystkie odległości to bardzo ważny aspekt naszego życia. Czy jednak dbamy o wzrok na co dzień? Czy faktycznie zdajemy sobie sprawę jak bardzo jest ważny? Niestety z moich wieloletnich obserwacji wniosek jest jeden: o wzrok martwimy się dopiero wtedy, kiedy coś się dzieje…. Rzadko spotykam na co dzień osoby, które mimo braku jakichkolwiek symptomów ze strony układu wzrokowego, przychodzą do mnie, jako do optometrysty, aby skontrolować swoje oczy i badać wzrok.


Jak często należy badać wzrok?
Jak często należy badać wzrok?

Spis treści:


Co jaki czas badać oczy? Jeśli nie odczuwam objawów powinnam badać wzrok regularnie?


Myślę, że tak. Raz na 2 lata powinniśmy sprawdzić funkcjonowanie układu wzrokowego, łącznie z wadą wzroku, ciśnieniem śródgałkowym oraz dnem oka. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasze oczy są skontrolowane w odpowiedni sposób i chociaż tak wynagrodzimy im długie godziny spędzone przed komputerem lub telefonem. Pamiętajmy, że wady wzroku ulegają ciągłym zmianom ze względu na dużą ilość elektroniki występującej w naszym życiu, dlatego warto mieć na uwadze regularne badanie wzroku.


Noszę okulary, jak często badać wzrok?


Tutaj sprawa jest indywidulana i każdy optometrysta na koniec badania powinien dać pacjentowi wytyczne odnośnie następnej kontroli wzroku. Myślę, że maksymalnie powinny to być dwa lata, oczywiście w zależności od wady wzroku i wieku pacjenta. Czy zatem osoby, które noszą okulary przestrzegają terminów kontroli? Niestety, nie wszyscy. Jest grupa pacjentów, która zawsze pojawia się regularnie i trzeba przyznać, że wada wzroku w większości przypadków jest bardzo stabilna. Druga grupa pacjentów to ci, którzy przychodzą na kontrole pomiędzy 2, a 4 lata. Pamiętajmy, że okulary w większości przypadków nosimy codziennie przez 365 dni w roku, czy nie uważacie, że używanie tych samych okularów przez 4 lata dzień w dzień to trochę przesada? Myślę, że żadna inna część garderoby nie jest tak wyeksploatowana, jak te okulary. Pamiętajmy, że większość filtrów zastosowanych w szkłach korekcyjnych traci swoje właściwości po około 2 latach. Do tego liczne rysy czy zwykłe rozregulowanie oprawki sprawia, że jakość widzenia mocno spada. Dlatego też osobiście radziłabym, żeby zmienić szkła w okularach maksymalnie raz na 3 lata, chociaż bardziej zalecane byłoby co 2 lata. Trzecią grupą pacjentów są ci, którzy noszą okulary aż się całkiem nie rozlecą. Dla dobra nas wszystkich zostawiłabym tę grupę osób bez komentarza 😊


Okulista czy optometrysta do kogo na badanie wzroku?


Dużo zależy od problemu z którym chcemy się zgłosić. Okulista to lekarz specjalizujący się w chorobach oczu lub urazach oka. Natomiast optometrysta zajmuje się badaniem pod kątem wady wzroku, widzenia obuocznego, problemach z akomodacją. Dlatego też jeśli chcemy iść na profilaktyczne badanie wzroku powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do optometrysty.


Soczewki kontaktowe – badanie wzroku i kontrole.


Dla użytkowników soczewek kontaktowych restrykcje dotyczące wizyt kontrolnych są bardziej rygorystyczne. Ponieważ soczewki to wyrób medyczny, który aplikujemy sobie bezpośrednio na oko, dlatego też zawsze proszę moich pacjentów o bezwzględne przestrzeganie wizyt kontrolnych, które powinny być nie rzadziej niż raz na rok. Używanie soczewek kontaktowych jest zdrowe, jeśli przestrzega się odpowiednich zasad higieny i pielęgnacji, natomiast w przypadku, kiedy brakuje nam czasu na dokładne ich przestrzeganie może skończyć się bardzo poważnymi zapaleniami, a w niektórych przypadkach ślepotą.
Dlaczego pogarsza się wzrok?


Jest wiele czynników, które powodują, że nagle zaczynamy źle widzieć. U dzieci i młodzieży spory wpływ na wady wzroku mają czynniki genetyczne. Jeśli chociaż jeden rodzic nosi okulary, to szanse na wadę wzroku u dziecka są na poziomie powyżej 50%. Szybki wzrost ciała w okresie dojrzewania, również może spowodować gorsze widzenie. Na pewno długie godziny spędzone przed komputerami, telefonami czy innymi urządzeniami w wielu przypadkach pogarszają wzrok i tutaj niestety dotyczy to osób w każdym wieku. Do tego mało ruchu, złe odżywianie i dużo stresu, to dodatkowe czynniki, które powodują złe widzenie.


Co zrobić, żeby moje oczy były zdrowe i bez wad wzroku?


Idealnego środka niestety nie ma. Natomiast jest cała lista profilaktyki, którą należy zastosować, aby nasze oczy pozostały zdrowe i z dobrym widzeniem. Po pierwsze – regularne badania wzroku, nie rzadziej niż raz na dwa lata. Codzienne spacery na świeżym powietrzu – zalecane jest spędzanie około dwóch godzin na zewnątrz. Odpowiednia dieta, czyli regularne posiłki bogate w owoce i warzywa. Pewnie doskonale wiecie, że jagody i borówki to bomba witaminowa dla oczu. Jeśli wykonujemy pracę wzrokową na blisko (czytanie, pisanie, praca na komputerze) to powinniśmy co 20 minut oderwać wzrok i spojrzeć przez okno na odległość około 6 metrów i patrzeć tak co najmniej przez 20 sekund. Pozostał jeszcze temat telefonu… właśnie powinniśmy do minimum ograniczyć używanie telefonu, ponieważ ze wszystkich rzeczy elektronicznych to właśnie on najbardziej niekorzystanie wpływa na nasz wzrok.


Optometryczne badanie wzroku.
Optometryczne badanie wzroku.

Jak przygotować się do badania wzroku?


Najlepiej jeśli przed badaniem wzroku zadbamy o odpowiedni wypoczynek – warto wyspać się i nie obciążać oczu zbyt długim siedzeniem przy urządzeniach elektronicznych w dniu badania.


Osoby, które noszą okulary powinny zabrać ze sobą dotychczasowe recepty i wyniki badań, jeśli takie posiadają. Użytkownicy soczewek kontaktowych powinny zabrać ze sobą płyn do soczewek, opakowania od soczewek oraz aktualne okulary.


Badanie wzroku Tomaszów Mazowiecki.


Jako jedyny dyplomowany optometrysta w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach kładę duży nacisk na dokładną weryfikację wady wzroku, ale również sprawdzam oczy pod kątem chorobowym. Standardem podczas badania wzroku w moim gabinecie jest sprawdzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, które może wskazywać na jaskrę lub jej początki. Weryfikuję. czy nie zaczyna się zaćma, bądź jakieś inne choroby oczu, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Ze względu na wysokiej jakości sprzęt w skali światowej, mogę sprawdzić siatkówki, nerw wzrokowy czy dno oka bez konieczności zakrapiania oczu. Jeśli jakieś parametry różnią się od przyjętych standardów odsyłam do konkretnych specjalistów. Badanie wzroku w moim gabinecie trwa około 30 minut, natomiast zdarza się, że może potrwać dłużej.


Twoje widzenie jest dla mnie ważne. Zbadaj swój wzrok, aby zachować dobre widzenie na lata!


Optometrysta, kontaktolog Agnieszka Olejniczak Molinar.
Optometrysta, kontaktolog Agnieszka Olejniczak Molinar.

Comments


bottom of page